Depresja u polskich pracowników mieszkających w Holandii

Stan zdrowia psychicznego u ludzi determinuje ogromna ilość czynników, w tym również te biologiczne (genetyka, płeć), indywidualne (doświadczenia osobiste), rodzinne i społeczne, a także ekonomiczne oraz środowiskowe. W przypadku osób przebywających na emigracji, te same czynniki mogą przyczynić się do depresji, komplikujący sytuację osobistą i zawodową.

Czynniki wpływające na rozwój depresji

Współcześnie depresja staje się głównym powodem braku zdolności do wykonywania pracy, koszty tej choroby ponosi nie tylko pracownik, ale i całe społeczeństwo. W Europie depresja w skali roku szacowana jest na 6-7%, ale badacze zakładają, że aż 41% populacji ogólnej może w niedalekiej przyszłości cierpieć na depresję w przeciągu całego życia. W Polsce zaburzenia psychiczne są jedną z przyczyn najdłuższych zwolnień z pracy – zaraz po nowotworach i ciążach. Wyniki badań nad depresją wskazują, że niezwykle istotne są dla chorych warunki wykonywania pracy, a w szczególność ich niekorzystna dla pracownika kompilacja obowiązków, której rezultatem jest obciążenie pracownika stresem. Oczywiście nie mniej istotne są psychospołeczne warunki pracy, takie jak: wydłużony czas pracy, zmienność (reorganizacje), przemoc, a także mobbing w pracy czy wypalenie zawodowe.

Niechlubnym przykładem depresji, stanowiącej rezultat pracy w Holandii, są wyniki projektu NEMESIS. W badaniu weryfikowano wpływ trzech czynników, które mogły wpłynąć na rozwój depresji u pracowników: wymagań psychologicznych, kontroli, niepewności zatrudnienia. Wyniki badań stanowiły olbrzymie zaskoczenie, ponieważ w tym kraju, to właśnie wymagania psychologiczne, a nie kontrola w pracy, czy też niepewność zatrudnienia, miały największy wpływ na pojawienie się depresji. Dodatkowo, efekt ten był silniejszy u mężczyzn niż u kobiet. Potwierdza to ogromna ilość pacjentów z depresją, zgłaszających się do terapeutów zdalnego gabinetu: psycholog-online.tv.

Depresja u emigrantów

Polacy mieszkający w Holandii podejmują samodzielne próby radzenia sobie z depresją. Popularne jest wykorzystanie porad znajdujących się w wyszukiwarkach internetowych i w social mediach. Najczęściej podejmowane działania, to intensywne uprawianie sportu, zwiedzanie, korzystanie z atrakcji, jakie oferuje kraj, spotkania ze znajomymi. Niestety, pojawiają się również zdecydowanie bardziej destrukcyjne metody działania, zalicza się do nich używanie alkoholu, środków odurzających, problemy na tle seksualnym, hazard, zdrady, czy też uzależnienia, np. od pornografii. Olbrzymim problemem jest utrudniony dostęp do pomocy specjalistów, osoby cierpiące na depresję odkładają leczenie na powrót do kraju. Natomiast podjęcie terapii za granicą jest utrudnione z powodu bariery językowej i kulturowej. Lęk o bycie niezrozumianym, czy to z powodu niewystarczających umiejętności językowych, czy też powodu obaw o niezrozumienie kontekstu kulturowego problemów pacjenta, utrudnia podjęcie decyzji o leczeniu w Holandii. W odpowiedzi na te trudności powstały gabinety terapeutyczne online, przykładem jest tu psycholog-online.tv, gdzie zespół specjalistów może poprowadzić leczenie pacjentów z dowolnego miejsca na świecie i w dogodnym dla pacjenta momencie.

Zdalne gabinety psychoterapii

Zdalny model prowadzenia terapii wydaje się być świetnym i kompleksowym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji, gdy pacjent chce kontynuować obowiązki zawodowe, a jednocześnie korzystać z leczenia. Dostępność takiego leczenia stanowi główny atut usług online, bowiem wizyty odbywają się w wybranym przez pacjenta, komfortowym dla niego miejscu. Rezygnacja z powodu stresu i obaw o opinię otoczenia nie ma tu miejsca, ponieważ spotkania są poufne, nie wymagają od pacjenta przemieszczania się.

Cyfrowe rozwiązania powodują wzrost poczucia rozwiązania i zapewniają intymność. W przypadku emigrantów zarobkowych mieszkających w Holandii ważna jest również znajomość rynku pracy i prawa holenderskiego, dlatego warto sprawdzić, czy zdalny ośrodek terapeutyczny posiada taką wiedzę – specjaliści z psycholog-online.tv znają realia rynku pracy, wystawiają również stosowną dokumentację dla zakładu pracy pracownika. Wśród zalet takie terapii wymienia się szeroko rozumianą dostępność specjalistów, którzy leczą nas bez względu na odległość. Część pacjentów, szczególnie tych, którzy uznają terapię jako rodzaj osobistej porażki, mogą liczyć na anonimowość, nie obawiając się reakcji środowiska. Usługi zdalne są zdecydowanie bardziej elastyczne, jeśli chodzi o dobór terminu wizyty. W miarę możliwość oraz ustaleń podjętych z terapeutą, pacjent może nawiązać z pomocy doraźnej, bez ustalania sztywnego terminu wizyty. Ostatnim, jednakże dość istotnym aspektem jest zminimalizowanie strachu przed spotkaniem twarzą w twarz – szczególnie pożądana opcja u pacjentów z fobiami społecznymi.

Psychoterapia, w formie spotkań online, jest rozwiązaniem, które daje szansę osobom potrzebującym szybkiego i skutecznego wsparcia w diagnozie i leczeniu depresji, a które nie mogą skorzystać z terapii prowadzanej tradycyjnie w gabinecie stacjonarnym. Pomimo pewnych ograniczeń, jakie niesie za sobą jej forma, istnieje wiele badań dowodzących, ze taka terapia jest równie skuteczna jak stacjonarna, pod warunkiem, że pacjent czuje się komfortowo.

Jeśli odczuwasz stan depresyjny lub masz wrażenie że twoja praca cię przytłacza i przerasta, bardzo możliwe że jest to wypalenie zawodowe (burnout). Holandia to kraj w którym z powodu wypalenia zawodowego należy ci się zwolnienie oraz odpoczynek. Skontaktuj się z nami aby uzyskać diagnozę oraz wsparcie psychologów. Wystawiamy pełną dokumentację w języku angielskim  do lekarza zakładowego.

 

  1. R. Wynne, V. De Broeck, K. Vandenbroek, S. Leka, A. Jain, I.e Houtman, D. McDaid, Ah-La Park, Promowanie zdrowia publicznego w miejscu pracy, UE 2017.

  2. D. Żołnierczyk-Zreda, P. Holas, Psychospołeczne warunki pracy a depresja i zaburzenia depresyjne: przegląd badań, „Medycyna Pracy” 2018;69(5).