Jak rozpoznać toksyczny związek?

Objawy toksycznej relacji mogą być różne oto kilka z nich, jeśli twoim zdaniem występują one nadmiernie warto się nad nimi zastanowić i podjąć dalsze decyzje.

1. Wrogość co do partnera. To jest stan odwrotny do odczuwania bezpieczeństwa i komfortu, kiedy brak przestrzeni, żeby pokazać siebie prawdziwą. Gdy odczuwamy w związku wrogość, doświadczamy długotrwałego napięcia i stresu mogącego w przyszłości wywołać nawet stany lękowe.

2. Krytyka i pogarda. Jesteś krytykowana czy poniżana? Czujesz, że w żaden sposób nie możesz zadowolić partnera? Zawstydza cię publicznie? Wyśmiewa szyderczo, dewaluuje twoją wartość? Jeśli tak, żyjesz w dysfunkcyjnej relacji. To kolejny powód aby się nad nią zastanowić.

3. Unikanie. Masz wrażenie, że partner cię unika. I fizycznie, wymigując się od kontaktu z tobą i emocjonalnie, mówiąc na przykład: „Oczywiście, kocham cię”, a ty tego w ogóle nie czujesz. Masz poczucie, że przez takie jego zachowania jesteś odrzucana? To brak prawdziwego kontaktu, co sprawia, że prawdziwy związek nie istnieje.

4. Wyzwiska oraz brak szacunku. To wyraźna oznaka toksyczności w związku. Ranienie słowami zamiast pokojowego rozwiązywania konfliktu, kiedy komunikujemy swoje uczucia, wyklucza bliskość w relacji. Świadczy natomiast o toksyczności.

5. Poczucie alienacji. Jeśli żyjesz w związku, a czujesz się sama. Bo nie jesteś przytulana, nie masz wsparcia, nie czujesz się obiektem głębszego zainteresowania, to oznacza, że nie jesteście tak naprawdę razem. Zadaj sobie wtedy pytanie w czym tak naprawdę tkwisz, jakie są motywy tej relacji.

6. Nadmierna kontrola. Kiedy jeden z partnerów zachowuje się jak surowy, krytyczny rodzic, oznacza to, że nie spotkali się mężczyzna z kobietą jako dojrzali ludzie tylko odgrywane są toksyczne schematy z dzieciństwa.

7. Sekrety. Jeśli twój partner cały czas owiany jest jakąś mroczną tajemnicą albo ty nie jesteś w stanie ujawnić się ze swoim związkiem, oznacza to że coś tu nie jest jasne i klarowne. Brak jest otwartości i szczerości. Pewnie w tym przypadku sama czujesz, że to toksyczny klimat, chociaż boisz się do tego przyznać.

Oczywiście to tylko kilka symptomów jakie mogą wskazywać na to, że jesteś w toksycznej relacji. Warto też wspomnieć, że z reguły toksyczny partner bądź partnerka będzie próbować tobą manipulować wszelkimi znanymi mu sposobami w celu utrzymania kontroli nad „związkiem”. Samodzielnie niekiedy nie jest łatwo wyplątać się z takiej relacji ponieważ ofiara racjonalizuje i tłumaczy oprawcę często biorąc winę na siebie. Jeśli po przeczytaniu tego wpisu zaczynasz się zastanawiać w jakim związku jesteś i jest to dla ciebie niepokojące to warto pomyśleć o fachowym wsparciu specjalisty które poprawi twoją samoocenę i sprawi że łatwiej ci się będzie z tym uporać.

Użyto fragmenty: zwierciadlo.pl/seks/partnerstwo/9-oznak-toksycznego-zwiazku