Wypalenie zawodowe w Holandii – gdzie szukać pomocy?

Wypalenie zawodowe jest dolegliwością, która doskwiera coraz większej liczbie osób pracujących w Holandii. W związku z tym problemem pracownikom oferuje się tam urlop lub inne benefity. Aby móc z nich skorzystać, należy zgłosić fakt wypalenia odpowiedniej instytucji. Podpowiadamy, jak uzyskać orzeczenie wypalenia zawodowego i co w związku z nim przysługuje.

DIAGNOZA WYPALENIA ZAWODOWEGO (BURNOUT) HOLANDIA

WYSTAWIAMY ZAŚWIADCZENIA DO LEKARZA ZAKŁADOWEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM

PROWADZIMY TERAPIĘ GRUPOWĄ WYPALENIA ZAWODOWEGO

PROWADZIMY INDYWIDUALNĄ I GRUPOWĄ TERAPIĘ WYPALENIA ZAWODOWEGO (BURNOUT)

JEŚLI MASZ ZDIAGNOZOWANE WYPALENIE ZAWODOWE NALEŻY CI SIĘ ZWOLNIENIE I ODPOCZYNEK

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe (inaczej syndrom wypalenia zawodowego lub burnout Holandia ) to efekt doświadczania chronicznego stresu w pracy, który nie był odpowiednio załagodzony. Wg ICD-11, charakteryzują go trzy wymiary:
uczucie braku energii lub wyczerpania,
mentalne odcięcie od pracy,
cyniczne lub negatywne nastawienie do pracy,
zredukowana skuteczność zawodowa.

ARBO HOLANDIAO tzw. syndromie wypalenia zawodowego mówi się wtedy, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, pracownik nie rozwija się zawodowo i przede wszystkim walczy długotrwałym stresem.

Ten ostatni element jest kluczowy. Z długotrwałym stresem często nie radzą sobie pracownicy, którzy na co dzień mają intensywny kontakt z innymi ludźmi. Są to przede wszystkim przedstawiciele takich zawodów jak psycholog, lekarz, handlowiec, nauczyciel czy też pielęgniarki.

Według psycholog Christiny Maslach 3 kolejne etapy wypalenia zawodowego to:
emocjonalne wyczerpanie (uczucie pustki i utrata siły do pracy),
cynizm i depersonalizacja (poczucie bezosobowości i utrata wrażliwości wobec innych),
obniżenie oceny własnych dokonań (poczucie marnowania czasu i sił).

Na zespół wypalenia zawodowego szczególnie narażone są osoby nadwrażliwe, samotne i bierne, a także pracoholicy, którzy utożsamiają się ze swoją pracą.

Z danych statystycznych wynika, że syndrom wypalenia zawodowego dotyka 4,2% badanych (5,2% kobiet i 3,3% mężczyzn). Najczęściej w wieku 40-59 lat.

Obecnie ta granica wiekowa się obniża, ponieważ na długotrwały stres narażeni są coraz młodsi pracownicy.

Wypalenie zawodowe – objawy

Brak satysfakcji z pracy. 
Przepracowanie i ciągłe poczucie zmęczenia.
Unikanie kontaktu z przełożonymi i współpracownikami. 
Niskie poczucie własnej wartości. 
Problemy ze snem. 
Wahania nastrojów i negatywne emocje. 
Cynizm i poczucie bezsensu. 
Problemy zdrowotne i zwiększona skłonność do używek.
 
Przyczyny wypalenia zawodowego

Długotrwały stres – stres może wywoływać wiele czynników – np. napięte relacje z przełożonymi, rywalizacja, nadmiar pracy czy też duża odpowiedzialność i presja.

Pracoholizm – pracoholicy zazwyczaj postrzegają siebie przez pryzmat pracy. Kiedy mają problemy zawodowe, znacząco spada ich samoocena, obwiniają się za niepowodzenia. Nie potrafią odpoczywać, przenoszą pracę do domu i zaniedbują relacje z bliskimi.

Emocjonalne angażowanie się w problemy pracowników i klientów – wypalenie zawodowe grozi osobom, które nie potrafią “odciąć” się od pracy. Nadmierne angażowanie się w problemy innych to prosta droga do wypalenia.

Problemy w kontaktach z przełożonymi i współpracownikami – w pracy spędzamy wiele czasu, więc relacje ze współpracownikami są niezwykle ważne. Jeśli nie potrafimy się z nimi dogadać, to zniechęcamy się również do swoich obowiązków. W najgorszej sytuacji są osoby, które zmagają się z tzw. mobbingiem.

Brak możliwości rozwoju i awansu – to jedna z najważniejszych przyczyn wypalenia zawodowego. Trudno zmotywować się do pracy, jeśli od dłuższego czasu wykonujemy identyczne zadania, nie mamy szansy na naukę, nowe wyzwania czy też lepsze stanowisko z wyższą pensją.
Polski psycholog w Holandii

Wypalenie zawodowe w Holandii

Ponad milion pracowników w Holandii skarży się na wypalenie zawodowe. Zwłaszcza młodzi pracownicy cierpią z powodu nadmiaru stresu w pracy. Z badań przeprowadzonych przez TNO wynika, że wśród osób pomiędzy 25 i 35 rokiem życia rocznie składanych jest ponad 240.000 zgłoszeń o wypaleniu. Skargi pracowników dotyczą głównie zbyt wysokich wymagań, presji pod względem emocjonalnym oraz prześladowań w miejscu pracy.

Wypalenie zawodowe w Holandii – do kogo się zgłosić?

Aby zgłosić wypalenie zawodowe, należy albo skontaktować się z lekarzem zakładowym, albo ze specjalistą z zewnątrz. W tym drugim wypadku, po dokonaniu diagnozy powinien on wystawić stosowne dokumenty, które należy przekazać lekarzowi zakładowemu. Potrzebne jest również zaświadczenie, które przekaże się do ubezpieczalni – na jego podstawie rozważana będzie refundacja kosztów terapii. W przypadku zdiagnozowania wypalenia zawodowego należy postępować tak samo, jak przy wystąpieniu innych chorób. Zgłasza się ten fakt do pracodawcy, przy czym nie jest konieczne informowanie go o tym, jaka jest przyczyna zwolnienia.

Nasi terapeuci online oferują terapię w języku polskim dla Polaków mieszkających, pracujących i studiujących w Holandii. Zajmujemy się również indywidualnym poradnictwem z zakresu radzenia sobie ze stresem.

Psychoterapia online dla Polaków w Holandii

Nasza poradnia online jest prowadzona przez doświadczonych polskich specjalistów, posiadających wieloletnią praktyką terapeutyczną na terenie Holandii.

Diagnozujemy wypalenie zawodowe. Nasi specjaliści wystawiają stosowne dokumenty w języku angielskim, które są honorowane przez lekarza zakładowego i ubezpieczalnię (na życzenie pacjentów tłumaczymy dokumenty na język niderlandzki).

Nasi terapeuci pomogą Ci radzić sobie z bezsennością, mobbingiem, problemami w studiowaniu, fobiami, lękami oraz depresją. Jeśli masz nerwice, ataki paniki lub myśli samobójcze – niezwłocznie zgłoś się do naszej poradni po pomoc terapeuty.

Pomożemy Ci podnieść swoją samoocenę, poradzić sobie z dyskryminacją i przemocą psychiczną a także zwalczyć zespół stresu pourazowego, PTSD czy zaburzenia pamięci.

 

JEŚLI CZUJESZ, ŻE PODANE WARTYKULE INFORMACJE DOTYCZĄ CIEBIE SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI W CELU JAK NAJSZYBSZEJ DIAGNOZY.

 

 

Artykuł pochodzi ze stron: interviewme.pl, glospolski.nl